Õppematerjalid ja autoriõigus

Autoriõigustega olen juba natuke tutvunud sügissemestri kursuselt “IT-arendamisega seonduvad juriidilised probleemid”. Aga ikka saanud sellel nädalal palju uut teada, eriti avatud õppematerjalide ja sisulitsentside kohta. See teema oli mõtlemapanev ja tekitas palju küsimusi: kuidas muuta õpetamist avatumaks? Millist sisulitsentsi valida, et paremini kaitsta oma autoriõigusi? jne.

Praktiline osa:

1) Kööginõud ja väikevahendid, Eda Odar, Tallinna Teeninduskool. Materjalid on kaitstud Creative Commons litsentsiga Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Estonia (CC BY-NC-SA 3.0). Fotod on erinevatest kohtadest kokku kogutud ja ainult lõpus on viited kasutatud allikatele. Need paistavad olema autoriõigusega kaitstud lehed, mitte avatud sisulitsentsiga fotode kogud. Ühegi pildi enda juures pole korrektset viidet (autor, pealkiri, allikas). Sellisel kujul õppematerjali ei saa avalikku veebi panna ja veel Creative Commons litsentsiga avaldada.

2) Arvutiõpetuse baasteadmised II, Heikki Eljas (Autor) – Tallinna Majanduskool, Urve Mets, Merike Spitsõn – Eesti Mereakadeemia. Materjalid on kaitstud Creative Commons litsentsiga Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Estonia (CC BY-NC-SA 3.0). Suurem osa õppematerjalidest on koostatud autorite poolt (tekst, pildid, videod). Mõnedes videotes on kasutatud materjal teistest veebportaalidest ja see on korrektselt viidatud (näiteks: Näites kasutatud tekst pärineb lehelt: http://www.tarbija24.ee/071206/esileht/olulised_teemad/tarbija24/kasu/232913.php). Ka on öeldud, et ID-kaardi õppimiseks kasutatakse materjale, mis on valminud projektis “Mentoripõhine e-õpe”.

Teoreetiline osa:

Tegelikult kõik õppematerjalid (neid on suhteliselt vähe), mis olid minuga loodud olid kitsa ringi jaoks ja tehtud õppeprotsessis, seepärast need ei levi. Edaspidi, kui ma koostaks õppematerjalid, mida ma tahaks teha avatumaks, siis kasutaks Creative Commons litsentsid. Täna tundub see kõige mõistlikumaks, aga kes teab, mida tulevik näitab…

Tallinna Ülikooli kohta on raske midagi öelda. See vajab palju aega uurimist, mõtlemist, arutlemist ning tõsist diskussiooni. Minu arvamusest tuleb selliseid võimalusi nagu Creative Commons litsentsid ja teised laiemalt tutvustada õppejõududele, nii öeldes teha neid populaarseteks õppejõudude seas, siis neid kasutaks rohkem. See on kõik, mida ma praegu saan pakkuda, kuna, nagu ma juba olen öelnud, see teema on väga tõsine ja nii lihtsalt kohe vastata on raske.

http://oppematerjalid.wordpress.com/2011/04/19/12-nadal-oppematerjalid-ja-autorioigus/

Advertisements
Rubriigid: #õppematerjalid11. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to Õppematerjalid ja autoriõigus

  1. Hans Põldoja ütles:

    Ma ei ole nõus, et selle kööginõude materjaliga kõik korras on. Fotod on erinevatest kohtadest kokku kogutud ja ainult lõpus on viited kasutatud allikatele. Need paistavad olema autoriõigusega kaitstud lehed, mitte avatud sisulitsentsiga fotode kogud. Ühegi pildi enda juures pole korrektset viidet (autor, pealkiri, allikas). Sellisel kujul õppematerjali ei saa avalikku veebi panna ja veel Creative Commons litsentsiga avaldada.

Kommenteerimine on suletud.